Nový film nese moudrost traumatu

Moudrost traumatu beseda k filmu

Jen málo se u nás mluví o epidemii mnohem závažnější, než která zaplňuje veřejný i soukromý prostor v souvislosti s coronavirem. Přitom její symptomy jsou takřka všudypřítomné a ovlivňují nás i nastavení a fungování společnosti. Jde o zasažení traumatem, jak individuálním, tak kolektivním. 

Přinášíme do Čech nový kanadský film Moudrost traumatu (The Wisdom of Trauma).

Vysílání on-line s českými titulky

PRAKTICKÉ INFORMACE K REGISTRACI:

  • na webu wisdomoftrauma.com je nutné se zaregistrovat - stačí křestní jméno a e-mail
  • po registraci vás na následující stránce tvůrci žádají o dar ve výši alespoň 20 USD .... lze přispět i méně, či dokonce vyplnit nulu (pokud opravdu, ale opravdu nechcete přispět) ... i tak vás platební brána pustí na další stránku, kde je uvedena webová adresa, na níž lze film zhlédnout
  • české titulky zapnete následovně: nejprve spustíte film, poté kliknete na ozubené kolečko vpravo dole -> titulky -> čeština

Beseda o filmu

  • V neděli 1. srpna 2021 od 19:00 pořádáme k tématu filmu on-line besedu. Účast potvrdili mentoři a terapeuté, kteří se dlouhodobě zabývají léčením traumatu: Zdeněk a Šárka Weberovi, Filip Žitník a Kasia Korda.
  • Beseda proběhne přes Zoom. Rezervujte si své místo níže a můžete dostat odpovědi na mnohé otázky.

Moudrost traumatu - beseda k filmu, ucinkujici

Rezervace místa na besedu k filmu Moudrost traumatu

Jméno(*)
Uveďte vaše jméno

Příjmení(*)
Uveďte vaše příjmení

Email(*)
Uveďte váš email.

Telefon

Připravujeme film i do kina, chcete přijít?
Invalid Input

Poznámka, vaše přání
Napište nám vaše přání či dotaz k filmu.


Zraněná lidská duše: anotace k filmu

Dr. Gabor Maté, kanadský lékař maďarského původu a proslulý odborník na trauma, jeho léčení a vývoj osobnosti v dětství, nám dává novou vizi: společnost informovanou o traumatu, v níž se rodiče, učitelé, lékaři, politici a právníci nezabývají opravováním chování, stanovováním diagnóz, potlačováním symptomů a odsuzováním, ale místo toho se snaží porozumět příčinám, z nichž ve zraněné lidské duši vzniká znepokojivé chování a nemoci.

“Trauma je neviditelná síla, která formuje náš život. Formuje to, jak žijeme, jak milujeme a jak dáváme světu smysl. Je to kořen našich nejhlubších ran."

Traumatizovaní nejsou jen váleční veteráni nebo oběti sexuálního zneužívání. Nějaké trauma si, hlavně v dětství, prožil každý z nás a reakce na ně se liší. Příčinou traumatu může být i "pouhý" nedostatek pocitu přijetí a pozornosti nebo přílišná kritika a přísnost spolu s absencí pochvaly.  Symptomy sahají od nutkavého chování, deprese, úzkostí, závislostí přes agresivní, "asociální" chování, trestnou činnost až po rakovinu nebo roztroušenou sklerózu. Ty všechny mají společnou šablonu, a tou je trauma. V návaznosti na vznik filmu a jeho uvedení v ČR chceme rozproudit chybějící diskusi o dopadech traumatu a jeho léčbě.

Dr. Gabor Maté: k traumatu nepotřebujete holocaust

Kanadský dokument spatřil světlo světa v červnu 2021 a jeho hlavním protagonistou je právě Gabor Maté. Nabízí ve filmu nový pohled na svět, v němž žijeme, i na nás samotné. Jeho vizí je společnost, která lidi a společenské skupiny nesoudí podle toho, čím jsou a co “provedli”, ale podle toho, co prožili. Odhaluje nedozírné následky traumatu, které protkávají celou naši společnost a formují ji. Na kolektivní úrovni totiž trauma ovlivňuje chování společenských skupin, národů, celých států. Sám Gabor Maté prožil trauma coby roční miminko, které bylo odloučeno od matky na sklonku druhé světové války. Jeho maminka naštěstí deportaci do koncentračního tábora unikla. Ale ke vzniku tramatu "nepotřebujete holocaust nebo genocidu," říká dr. Maté, příčiny mohou být mnohem méně patrné.

 moudrost traumatu gabor mate

Gabor Maté (vpravo) s jedním ze svých klientů, kteří zažili dětské trauma

Promítání v kině + debata odborníků

Kanadský dokument  připravujeme k uvedení 28. září 2021 v pražském kině Přítomnost a pro další online sledování na přelomu září a října. Premiéru bude doprovázet debata terapeutů a dalších odborníků na trauma a jeho léčení. Živé i online vysílání s diskusí bychom pak rádi pravidelně opakovali, aby se nový, "informovaný" pohled na trauma postupně dostal tam, kde je ho nejvíce zapotřebí - do zdravotnictví, školství, legislativního a justičního systému, vězeňství, ale i do místních komunit či zájmových sdružení.

Rezervace míst v kině bude probíhat od 9. srpna 2021 zde na webu.

"Tolik z toho, co v této kultuře nazýváme nenormálním, je ve skutečnosti normální reakcí na nenormální kulturu."

Plné vědomí při traumatu

A proč to všechno děláme? Protože v Nadačním fondu pro rozvoj plného vědomí usilujeme o rozvíjení laskavosti, soucitu, (sebe)přijetí, štědrosti, lásky… a to lze obtížně u traumatizovaných jedinců žijících v traumatizované, fragmentované společnosti.

Někteří vězni v USA a Kanadě mají možnost reflektovat své trauma díky projektu Soucitné vězeňství

Odborníci u filmu

Online premiéru filmu v červnu letošního roku doprovázely také rozhovory s předními světovými odborníky na trauma, jeho léčení, transpersonální psychologii apod. (Thomas Huebel, Peter Levine, Stanislav Grof a další) či s celebritami (Alanis Morissette), které byly ochotny o svém traumatu hovořit.

"Nenormálnost nespočívá v patologii individuí, ale v samotné kultuře, která vede lidi k utrpení a dysfunkčnosti."

Film Moudrost traumatu

další projektyKurz jógy a meditace ve vězení

Získání síly, zlepšení koncentrace a všímavosti. Pomáháme lidem z vězení při návratu do společnosti. Vnímáme je jako silné a důležité osobnosti.

číst dál


Kurzy jógy pro seniory

Zajišťujeme seniorům prožitek přítomnosti během pravidelných a bezplatných lekcí jógy.

číst dál


Webový portál "Jóga-Online.cz"

Cvičte jógu tam, kde je vám nejpříjemněji. Nabízíme dostupné kurzy i pro lidi se špatnou mobilitou a jógu lze tak cvičit v pohodlí domova.

číst dál