Moudrost traumatu jako lék pro zdravou společnost

Traumatem jsme (my všichni a celá společnost) zasaženi víc, než si dokážeme představit. Duševní i tělesné neduhy, závažné choroby, závislosti, asociální chování - to vše má společnou šablonu. Tou je trauma, a to především dětské, vývojové, o němž ani nemusíme vědět. Posláním našeho fondu je rozvíjet v lidech laskavost, soucit, (sebe)přijetí a proto přinášíme do ČR a SR film Moudrost traumatu.

MoudrostTraumatu2021AnnaSolcova.09

Anotace k filmu

“Trauma je neviditelná síla, která formuje náš život. Formuje to, jak žijeme, jak milujeme a jak dáváme světu smysl. Je to kořen našich nejhlubších ran,"

říká hlavní protagonista filmu Dr. Gabor Maté, kanadský lékař maďarského původu, proslulý odborník na závislosti, trauma, jeho léčení a vývoj osobnosti v dětství. Ve filmu nabízí nový pohled na svět, v němž žijeme, i na nás samotné. Gabor Maté je ale hlavně nesmírně moudrý a laskavý člověk, který se nebojí mluvit o svém vlastním traumatu, stigmatizaci a o svém závilostním chování. A nastiňuje vizi: společnost informovanou o traumatu, v níž se rodiče, učitelé, lékaři, politici a právníci nezabývají opravováním chování, stanovováním diagnóz, potlačováním symptomů a odsuzováním, ale místo toho se snaží porozumět příčinám, z nichž ve zraněné lidské duši vzniká znepokojivé chování a nemoci.

Individuální a kolektivní úroveň traumatizace 

Traumatizovaní jsme svým způsobem všichni, někdo více, někdo méně. Trauma neutrpěli jen váleční veteráni nebo oběti sexuálního zneužívání. Hlavně v dětství si nějakým traumatem či traumátkem prošel skoro každý z nás. Příčinou traumatu může být i "pouhý" nedostatek pocitu přijetí a pozornosti nebo přílišná kritika a přísnost spolu s absencí pochvaly. Symptomy sahají od nutkavého chování, deprese, úzkostí, závislostí přes agresivní, "asociální" chování, trestnou činnost až po rakovinu nebo roztroušenou sklerózu. 

Ke vzniku tramatu "nepotřebujete genocidu" 

Film ale odhaluje nedozírné následky traumatu také na úrovni kolektivní. Jeho symptomy protkávají celou naši společnost a formují ji. Trauma ovlivňuje chování společenských skupin, národů, celých států. I chování lidstva k planetě, které se odvíjí od materialismu a z něj vyplývajících závislostí. Sám Gabor Maté prožil trauma coby roční miminko, které bylo odloučeno od matky na sklonku druhé světové války. Jeho maminka naštěstí deportaci do koncentračního tábora unikla. Ale ke vzniku tramatu "nepotřebujete holocaust nebo genocidu," říká dr. Maté, příčiny mohou být mnohem méně patrné.

Trauma je normální reakcí na nenormální kulturu 

"Tolik z toho, co v této kultuře nazýváme nenormálním, je ve skutečnosti normální reakcí na nenormální kulturu. Nenormálnost nespočívá v patologii individuí, ale v samotné kultuře, která vede lidi k utrpení a dysfunkčnosti." zmiňuje Dr. Gabor Maté ve filmu.

 Gabor s klientem

"Změnit šílenství, které nazýváme moderní společností"

Mezinárodní tým tvůrců představil film nejprve prostřednictvím online vysílání v červnu 2021. Film jsme záhy opatřili českými titulky a další dvě online vysílání v srpnu a říjnu tak už byla přístupná i českým divákům. Film jich doposud zhlédlo na 5000 a globálně přes pět milionů lidí. S uvedením filmu jsme iniciovali také diskuzi o traumatu, jeho symptomech, dopadech a léčbě. Dlouhodobým cílem tvůrců je s trochou nadsázky "změnit toto šílenství, které se nazývá moderní společností."

Film jsme promítli naživo

V Praze a Bratislavě jsme také uspořádali výjimečné akce. Živé promítání filmu v pražském kině Přítomnost 28. září 2021 bylo následované diskusí psychologů a terapeutů, ale zapojili se i diváci. Téma se zdálo nevyčerpatelné - trauma indivuduální i to, jak se propisuje do společnosti a jejích struktur, jejího fungování. Večerem provázela Táňa Dyková.

MoudrostTraumatu2021AnnaSolcova.35

V Bratislavě následovala podobná akce 1. října, modrování se ujala Adela Banašová a na kytaru zahrál Maok. Kromě toho, že jsme vytvořili titulky a film tak zpřístupnili českým a slovenským divákům, tak jsme také uspořádali online besedy k srpnovému a říjnovému on-line vysílání.

Online premiéru filmu doprovázely také rozhovory s předními světovými odborníky na trauma, jeho léčení, transpersonální psychologii apod. (Thomas Huebel, Peter Levine, Stanislav Grof a další) či s celebritami (Alanis Morissette), které byly ochotny o svém traumatu hovořit.

Producenti a autoři filmu Zaya a Maurizio Benazzo jsou mimo jiné vyznavači advaity a založili neziskovou organizaci Science and Non-Duality.

Někteří vězni v USA a Kanadě mají možnost reflektovat své trauma díky projektu Soucitné vězeňství. V Čechách rozvíjíme podobný záměr v projektu Všímavost ve vězení.

Film bude možné vidět online po novém roce a věříme, že také v některých vybraných kinech v ČR. Podrobnosti budeme uvádět zde na webu a na našem facebooku. 

Kontaktní osoba 

Markéta Černoušková: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 606 626 610

Film Moudrost traumatu

další projektyKurz jógy a meditace ve vězení

Získání síly, zlepšení koncentrace a všímavosti. Pomáháme lidem z vězení při návratu do společnosti. Vnímáme je jako silné a důležité osobnosti.

číst dál


Kurzy jógy pro seniory

Zajišťujeme seniorům prožitek přítomnosti během pravidelných a bezplatných lekcí jógy.

číst dál


Webový portál "Jóga-Online.cz"

Cvičte jógu tam, kde je vám nejpříjemněji. Nabízíme dostupné kurzy i pro lidi se špatnou mobilitou a jógu lze tak cvičit v pohodlí domova.

číst dál