Jóga a všímavost ve zdravotnictví

Pracovníci ve zdravotnictví se ve své profesi často setkávají s psychickým i fyzickým utrpením pacientů a rozvoj všímavosti (mindfulness) jim může pomoci lépe zvládat stresové situace, neprožívat vyhrocené emoce a dokázat se uklidnit, uvolnit, usnout, i když prožili těžký pracovní den.

Hospitalizované děti na dětské psychiatrii se potýkají s psychickými poruchami, které je již od raného věku omezují a způsobují jim problémy. Jóga jim přináší zklidnění, pro ně tak důležité, učí se na ní relaxovat, zpomalit, soustředit se. 

„Lidé si během mindfulness kurzu v nemocnicích vyzkouší, že jsou metody jak se uklidnit, uvolnit a usnout, i když prožívají těžké období. Poznají způsoby, jak snížit stres, zvládat vypjaté emoce a žít spokojeněji. Naučí se, jak se sebou zacházet jinak a žít jinak, než nám vypráví média, která nás nutí do výkonového způsobu života. Mohou se k tomuto vždy obrátit, pokud jejich potřeba naroste a vědí už, kde hledat.“ Jaroslava Dvořáková, lektorka všímavosti

Věříme, že tím, že se naučí vhodně relaxovat a zklidnit mysl, budou postupně zvládat vše v běžném životě mnohem lépe.

Pro seniorské pacienty je jóga prostředek ke zmírnění bolestí, dává jim nový impuls a zároveň jim pomáhá odvést myšlenky od jejich nemoci.

Jak pomáháme

  1. Organizujeme jednodenní kurz všímavosti přímo ve zdravotnickém zařízení.
  2. Účastníci mají možnost se hlouběji seznámit s rozvojem všímavosti.
  3. Pro vážnější zájemce organizujeme osmi týdenní kurzy všímavosti.
  4. Zajišťujeme pravidelné cvičení jógy na dětském oddělení, na oddělení geriatrie a na oddělení závislostí.

Od roku 2019 jsme podpořili 1656 zdravotníků a pacientů nemocnic.

Podpořte tento projekt

Aby jóga a rozvoj všímavosti přinášely co největší užitek, je důležité pravidelné cvičení. Díky vaší opakované podpoře můžeme toto cvičení zajišťovat a podporovat stále více zdravotníků, lékařů i pacientů.  Projekt můžete podpořit libovolnou částkou na náš transparentní účet: 2500914385/2010 nebo jednoduše on-line platbou níže. Děkujeme.

Spolupracujeme s těmito organizacemi

HoSt Praha, Nemocnice Tábor, Roska Hradec Králové, Thomayerova nemocnice Praha, Psychiatrická nemocnice Bohnice Praha, SVP Klíčov Praha, Komunitní centrum Háta Ledeč n. S., Denní a týdenní stacionář Jihlava, Vojenská fakultní nemocnice Praha, Městská nemocnice Městec Králové, Domov sv. Karla Boromejského.

Kontaktní osoba

Petra Morávková

Petra Morávková

Máte dotaz k rozvoji všímavosti pro zdravotníky? Rád vám poradím.