Šťastny ať jsou všechny bytosti: film o Tomášových

Když jsme se v nadaci dozvěděli o tom, že vzniká film o Eduardovi a Míle Tomášových, neváhali jsme ani vteřinu a rozhodli se jej podpořit. Tomášovi se stali fenoménem a s jejich pojetím mystiky a spirituality se nyní budou moci seznámit i ti, kteří se s nimi osobně nesetkali.

Manželé Tomášovi přinášeli hluboké mystické poznání v duchu nenáboženské spirituality přístupným, srozumitelným a laskavým způsobem na vyprodaných přednáškách, v knihách i na své chatě u Jílového. Opustili nás na začátku nového tisíciletí, ale v srdcích pamětníků žijí dál.

Mystika, spiritualita, vnitřní klid a poznání

Nyní se s jejich působením budou moci seznámit i ti, kteří je nepoznali, a to díky filmu Viliama Poltikoviče. Ten staví na záznamech z pravidelných setkání v zaplněné Lucerně i na osobních rozhovorech s Tomášovými.

Jejich slova přinášela vnitřní klid a osvobozující poznání, každá chvíle v jejich společnosti byla jedinečná a nesmírně obohacující, vzpomíná autor filmu. Tomášovi mimo jiné rozkrývají význam slova mystika, cestu od rozpoznání omezujícího ega k všeobjímající jednotě Absolutna a k vnitřnímu probuzení. Film dává nahlédnout také do jejich soukromého života a přináší svědectví pamětníků, z nichž některým Tomášovi doslova změnili život. Bude zrealizována i anglická verze filmu.

Poltikovič, Záruba, Maok a Asaya

Hlavními autory filmu jsou reřisér a producent Viliam Poltikovič a animátor, zvukař a střihač Filip Záruba. Hudbou film doprovází Maok a koproducentem je společnost Asaya productions.

Režisér Viliam Poltikovič s Dalajlámou

Viliam Poltikovič je režisér dokumentárních filmů, kameraman, fotograf a cestovatel. Dosud natočil přes 120 filmů, zejména pro Českou televizi a Febio (např. dokumenty z cyklů Cestománie, Zpověď, Jak se žije…). Dlouhodobě se zabývá tématy spirituality, nemoci a uzdravení, víry v různých podobách, ale i smrti.

Filip Záruba je kameraman, střihač, animátor a tvůrce vizuálních filmových efektů. Byl průkopníkrm 3D grafiky a animace v Česku. Jeho režijní debut Bufo Alvarius - The Underground Secret zarezonoval v nedávných letech. Maok je slovenský hudebník, improvizátor, multiinstrumentalista, zpěvák a skladatel. Má jedinečný styl snivých až mysticky laděných skladeb. Společnost Asaya produkuje filmy, vydává knihy a organizuje přednášky, konference a workshopy zaměřené na transpersonální psychologii, šamanismus, jógu a mystiku.

Film je možné zhlédnout on-line na Aerovodu.

Plakát k filmu Šťastny ať jsou všechny bytosti