Nový film nese moudrost traumatu

 

Prodlouen online vysln 12. 13. 10. 2021

Vysílání on-line s českými titulky prodlouženo!

  • Tvůrci prodloužili vysílání filmu až do středy 13. 10., tedy v našem časovém pásmu to znamená až do čtvrtka 9 hodin ráno. 
  • Pro zhlédnutí filmu se registrujte na této adrese: https://wisdomoftrauma.com
  • Nyní lze film vidět i bez registrace na www.wisdomoftrauma.com/hub.

PRAKTICKÉ INFORMACE K REGISTRACI:

  • na webu wisdomoftrauma.com je nutné se zaregistrovat - stačí vaše jméno a váš e-mail
  • po registraci vás na následující stránce autoři žádají o dar ve výši alespoň 20 USD, lze přispět i méně, či dokonce vyplnit nulu (pokud opravdu, ale opravdu nechcete přispět), následně vás platební brána pustí na další stránku, kde je uvedena webová adresa, na níž lze film shlédnout
  • české titulky zapnete následovně: nejprve spustíte film, poté kliknete na ozubené kolečko vpravo dole -> titulky -> čeština

BESEDA o moudrosti traumatu 

proběhla online v neděli 10. 10. 2021. Podívejte se na záznam z besedy.

 


Zraněná lidská duše: anotace k filmu

Dr. Gabor Maté, kanadský lékař maďarského původu a proslulý odborník na trauma, jeho léčení a vývoj osobnosti v dětství, nám dává novou vizi: společnost informovanou o traumatu, v níž se rodiče, učitelé, lékaři, politici a právníci nezabývají opravováním chování, stanovováním diagnóz, potlačováním symptomů a odsuzováním, ale místo toho se snaží porozumět příčinám, z nichž ve zraněné lidské duši vzniká znepokojivé chování a nemoci.

“Trauma je neviditelná síla, která formuje náš život. Formuje to, jak žijeme, jak milujeme a jak dáváme světu smysl. Je to kořen našich nejhlubších ran."

Traumatizovaní nejsou jen váleční veteráni nebo oběti sexuálního zneužívání. Nějaké trauma si, hlavně v dětství, prožil každý z nás a reakce na ně se liší. Příčinou traumatu může být i "pouhý" nedostatek pocitu přijetí a pozornosti nebo přílišná kritika a přísnost spolu s absencí pochvaly.  Symptomy sahají od nutkavého chování, deprese, úzkostí, závislostí přes agresivní, "asociální" chování, trestnou činnost až po rakovinu nebo roztroušenou sklerózu. Ty všechny mají společnou šablonu, a tou je trauma. V návaznosti na vznik filmu a jeho uvedení v ČR chceme rozproudit chybějící diskusi o dopadech traumatu a jeho léčbě.

Dr. Gabor Maté: k traumatu nepotřebujete holocaust

Kanadský dokument spatřil světlo světa v červnu 2021 a jeho hlavním protagonistou je právě Gabor Maté. Nabízí ve filmu nový pohled na svět, v němž žijeme, i na nás samotné. Jeho vizí je společnost, která lidi a společenské skupiny nesoudí podle toho, čím jsou a co “provedli”, ale podle toho, co prožili. Odhaluje nedozírné následky traumatu, které protkávají celou naši společnost a formují ji. Na kolektivní úrovni totiž trauma ovlivňuje chování společenských skupin, národů, celých států. Sám Gabor Maté prožil trauma coby roční miminko, které bylo odloučeno od matky na sklonku druhé světové války. Jeho maminka naštěstí deportaci do koncentračního tábora unikla. Ale ke vzniku tramatu "nepotřebujete holocaust nebo genocidu," říká dr. Maté, příčiny mohou být mnohem méně patrné.

 moudrost traumatu gabor mate

Gabor Maté (vpravo) s jedním ze svých klientů, kteří zažili dětské trauma

Plné vědomí při traumatu

A proč to všechno děláme? Protože v Nadačním fondu pro rozvoj plného vědomí usilujeme o rozvíjení laskavosti, soucitu, (sebe)přijetí, štědrosti, lásky… a to lze obtížně u traumatizovaných jedinců žijících v traumatizované, fragmentované společnosti.

"Tolik z toho, co v této kultuře nazýváme nenormálním, je ve skutečnosti normální reakcí na nenormální kulturu." Gabor Maté

Někteří vězni v USA a Kanadě mají možnost reflektovat své trauma díky projektu Soucitné vězeňství

Odborníci u filmu

Online premiéru filmu v červnu letošního roku doprovázely také rozhovory s předními světovými odborníky na trauma, jeho léčení, transpersonální psychologii apod. (Thomas Huebel, Peter Levine, Stanislav Grof a další) či s celebritami (Alanis Morissette), které byly ochotny o svém traumatu hovořit.

Záznam z besedy k filmu 1. srpna 2021

"Nenormálnost nespočívá v patologii individuí, ale v samotné kultuře, která vede lidi k utrpení a dysfunkčnosti."


Kontaktní osoba pro dotazy k filmu a projekci

Markéta Černoušková: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420 606 626 610

Film Moudrost traumatu

další projektyKurz jógy a meditace ve vězení

Získání síly, zlepšení koncentrace a všímavosti. Pomáháme lidem z vězení při návratu do společnosti. Vnímáme je jako silné a důležité osobnosti.

číst dál


Kurzy jógy pro seniory

Zajišťujeme seniorům prožitek přítomnosti během pravidelných a bezplatných lekcí jógy.

číst dál


Webový portál "Jóga-Online.cz"

Cvičte jógu tam, kde je vám nejpříjemněji. Nabízíme dostupné kurzy i pro lidi se špatnou mobilitou a jógu lze tak cvičit v pohodlí domova.

číst dál