Bezplatné kurzy psychohygieny se staly velkým hitem

Online kurzy pro stovky lidí zdarma? Psychohygiena pro zdravotníky a rodiče nadchly

Projekt bezplatných online kurzů pro zdravotníky, pomáhající profese i rodiče budil zpočátku nejistoty, ale první lekce ukázaly, že všechno jde, kde je vůle a víra. Reakce účastníků byly nadšené, lektorka svým nakažlivě optimistickým projevem přispívá k příjemné atmosféře pospolitosti a důvěry, v níž se techniky a nástroje pro psychickou seberegulaci předávají snadno a srozumitelně.

"Jaké to bylo? Skvělé! Vůbec jsem netušila, že mé odchody před dům, opření se zády o zeď a hledění na nebe nebo do blba, spojené s tichem a dýcháním, je psychohygiena... dnešní zjištění, že si tím i pomáhám, je fajn," napsala v reakci na kurz Helena. Pečovatelka Lucka nám zase dala krásnou zpětnou vazbu k osobě lektorky: "Kasia je úžasná bytost nabitá energií a dobrou náladou, která se musí okamžitě přenést i na ostatní. Je to povzbuzující vidět v dnešní nelehké době takto pozitivního člověka, který se dokáže celé dvě hodiny usmívat a předávat energii ostatním."

Lidé z cílových skupin, ale i vyhořelí rodiče či učitelé si díky nápadu kolektivu nadačního fondu a díky štědrosti dárců mohli od jara do podzimu 2021 dopřát lekce, ve kterých se dozvěděli, jak snížit stres a napětí, znovu načerpat energii do života, nastolit duševní rovnováhu a spokojenost. Dlouho připravovaný kurz psychohygieny pro zdravotníky se účastnilo několika stovek přihlášených.

Bez lásky k sobě to nejde

Kurzy byly zaměřeny prakticky pro osvojení a rozvoj návyků hlubší psychohygieny a déletrvající prevence syndromu vyhoření. Rozvíjí schopnost všímavosti a vnitřního nazírání pomocí přístupů mindfulness a kognitivně behaviorální terapie. „Mindfulness, umění zaměřit pozornost, nacházení vnitřního klidu a inspirace, nadhled a vhled, vědomé zacházení se svými myšlenkami, emocemi a energií, péče o sebe a vlastní zdroje jsou v dnešní době potřeba víc než kdy jindy. Základem pro účinnou, moudrou a udržitelnou pomoc druhým je láska k sobě a péče o sebe. S láskou vás provedu částí sebepoznání a seznámím vás s efektivními nástroji, jak na to,“ říká psycholožka a přední lektorka mindfulness Mgr. Katarzyna Korda Jedzoková, která kurzy vedla.