Film Moudrost traumatu

Hlavní protagonista filmu Dr. Gabor Maté, kanadský lékař maďarského původu, proslulý odborník na závislosti, trauma, jeho léčení a vývoj osobnosti v dětství ve filmu nabízí nový pohled na svět, v němž žijeme, i na nás samotné. Dr. Maté nastiňuje novou vizi: společnost informovanou o traumatu, v níž se rodiče, učitelé, lékaři, politici a právníci nezabývají opravováním chování, stanovováním diagnóz, potlačováním symptomů a odsuzováním, ale místo toho se snaží porozumět příčinám, z nichž ve zraněné lidské duši pramení znepokojivé chování a nemoci.

Traumatem jsme zasaženi víc, než si dokážeme představit. Duševní i tělesné neduhy, závažné choroby, závislosti, asociální chování - to vše má společnou šablonu. Tou je trauma, a to především dětské, vývojové, o němž ani nemusíme vědět. Posláním našeho fondu je rozvíjet v lidech laskavost, soucit, (sebe)přijetí, a proto přinášíme do ČR a SR film Moudrost traumatu a zajišťujeme jeho českou verzi.

Moudrost Traumatu - The Wisdom of Trauma

"Trauma je neviditelná síla, která formuje náš život. Formuje to, jak žijeme, jak milujeme a jak dáváme světu smysl. Je to kořen našich nejhlubších ran."

Režiséři: Maurizio Benazzo a Zaya Benazzo
Producenti: Maurizio Benazzo a Zaya Benazzo
Účinkují: Gabor Maté, Russell Brand, James Doty, Tim Ferriss, Rae Maté a další
Čas: 1:27 Hodin
Hodnocení na IMDb 8.1/10
Hodnocení na ČSFD: 86 %

Jak film zhlédnout on-line

Přejděte na web filmu. Po kliknutí na tlačítko "Podívejte se na film" budete přesměrováni na darovací bránu, můžete přispět na film dle vašeho uvážení nebo i nulou. Pak už se vám zobrazí odkaz na zhlédnutí filmu. Pro české titulky spusťte film, klikněte na tlačítko "settings" vpravo dole, pak zvolte "subtitles" a poté zvolte českou verzi titulků.

Individuální a kolektivní úroveň traumatizace 

Trauma neutrpěli jen váleční veteráni nebo oběti sexuálního zneužívání. Hlavně v dětství si nějakým traumatem či traumátkem prošel skoro každý z nás. Příčinou traumatu může být i "pouhý" nedostatek pocitu přijetí a pozornosti nebo přílišná kritika a přísnost spolu s absencí pochvaly. Symptomy sahají od nutkavého chování, deprese, úzkostí, závislostí přes agresivní, "asociální" chování, trestnou činnost až po rakovinu nebo roztroušenou sklerózu. 

Ke vzniku traumatu nepotřebujete genocidu

Film odhaluje nedozírné následky traumatu také na úrovni kolektivní. Jeho symptomy protkávají celou naši společnost a formují ji. Trauma ovlivňuje chování společenských skupin, národů, celých států. I chování lidstva k planetě, které se odvíjí od materialismu a z něj vyplývajících závislostí. Sám Gabor Maté prožil trauma coby roční miminko, které bylo odloučeno od matky na sklonku druhé světové války. Jeho maminka naštěstí deportaci do koncentračního tábora unikla. Ale ke vzniku tramatu "nepotřebujete holocaust nebo genocidu," říká dr. Maté, příčiny mohou být mnohem méně patrné.

Trauma je normální reakcí na nenormální kulturu 

"Tolik z toho, co v této kultuře nazýváme nenormálním, je ve skutečnosti normální reakcí na nenormální kulturu. Nenormálnost nespočívá v patologii individuí, ale v samotné kultuře, která vede lidi k utrpení a dysfunkčnosti." zmiňuje Dr. Gabor Maté ve filmu.

Změnit šílenství, které nazýváme moderní společností

Mezinárodní tým tvůrců představil film nejprve prostřednictvím online vysílání v červnu 2021. Film jsme záhy opatřili českými titulky a další dvě online vysílání v srpnu a říjnu tak už byla přístupná i českým divákům. Film jich doposud zhlédlo na 5000 a globálně přes pět milionů lidí. S uvedením filmu jsme iniciovali také diskuzi o traumatu, jeho symptomech, dopadech a léčbě. Dlouhodobým cílem tvůrců je s trochou nadsázky "změnit toto šílenství, které se nazývá moderní společností."

Film v ČR a na Slovensku

Pro film zhotovila Nadace Plné Vědomí české titulky a uvedla film v roce 2021 do českých a slovenských kin. V Praze a Bratislavě jsme uspořádali na podzim 2021 výjimečné promítání filmu Moudrost Traumatu spolu s besedou s odborníky na trauma.

Živé promítání filmu v pražském kině Přítomnost 28. září 2021 bylo následované diskusí psychologů a terapeutů, zapojili se i diváci. Téma se zdálo nevyčerpatelné - trauma individuální i to, jak se propisuje do společnosti a jejích struktur, jejího fungování. Večerem provázela Táňa Dyková.

Film jsme promítali i 1. října 2021 v Bratislavě. Po promítání následovala energická diskuse s hosty, kterou svižně vedla Adela Vinczeová.

Film se v lednu a březnu 2022 promítal i v pražských kinech Světozor, Bio Oko a Přítomnost. V kině Bio Oko bylo promítání podvakrát následováno besedou odborníků.

Film promítaný v léčebnách a věznicích

Chcete film promítnout v rámci terapeutické procedury lidem v léčebnách nebo ve vězení?

Petra Morávková

Petra Morávková

Kontaktujte mě pro neziskové promítání filmu v léčebnách nebo věznicích.

Přispějte na léčení traumatu

Nadace Plné Vědomí pomáha k léčbě traumatu pravidelnými lekcemi jógy a meditacemi se sociálně potřebnými skupinami. Můžete přispět na tyto lekce přes portál darujme.cz.

Děkujeme.