Jóga pro seniory v karanténě

31.03.20

Domov seniorů Luhačovice. Zde zajišťujeme více než dva roky pravidelné cvičení jógy pro 16 seniorů.
Lekce vede Denisa Balšanová.

received 1574848322663019

Počátkem března jsme kvůli karanténním opatřením byli nuceni lekce jógy přerušit. Senioři jsou na Denisu za ty dva roky zvyklí, teší se na ní, jak za nimi každý týden přichází a věnuje se jim.

Ženy, které zde pečují o seniory, přišly s nápadem, že by lekce mohly probíhat vzdáleně online.
Tak se s lektorkou Denisou domluvily, připravily pro seniory místnost s projektorem a vše nachystaly tak, aby se senioři alespoň takto mohli s Denisou spojit.

joga pro seniory online

Jak samotné lekce probíhaly?

"Mé lekce online probíhají jednoduše. Z obýváku jsem si vytvořila provizorní vysílací místo, kde jsem si na jídelním stole otevřela notebook, nainstalovala Skype a v určený den a stanovenou hodinu počkám, až mi zavolají děvčata z Domova seniorů Luhačovice. Spojíme se skrze Skype, zkontrolujeme, zda technicky vše funguje, obraz i zvuk, a pak už začínáme. Mám připnutý malý klopový mikrofon, který ale jistě není nutností. Relaxační hudbu k mému hlasovému přednesu pouštějí děvčata přímo v domově z mobilu. Během lekce jógy si už jen na monitoru kontroluji, zda mě klienti vidí, když např. zvedám paže nahoru a dle situace monitor naklápím.
Při procvičování nohou a chodidel monitor sklopím úplně dolů, k mým nohám, aby opět všichni dobře viděli. A to je vše. :-)"
, popisuje své lekce jógy Denisa Balšanová.

joga pro seniory online

Změna v nařízení od ministerstva zdravotnictví

27. 3. 2020 přišlo z ministerstva zdravotnictví další režimové opatření, které se týká domovů pro seniory a lůžkových zařízení v sociálních službách. Nařízení doporučuje:

  • zrušit všechny skupinové aktivity,
  • omezit pohyb klientů po zařízení,
  • zákaz pobytu na společenských místnostech,
  • zákaz vzájemných návštěv na pokojích,
  • zrušit všechny skupinové aktivity,
  • zrušit společné stravování (doporučeno stravování pouze na vlastních pokojích).

Tato opatření se znovu dotkla cvičení jógy se seniory i v online režimu. Většina seniorů zde nevlastní počítač nebo jiné médium, kterým by se na lekce jógy ze svého pokoje mohli připojit.

Začíná jim tedy období úplné izolace od ostatních mimo jejich pokoj. Jak dlouho tato izolace potrvá? V čem jim tato izolace prospěje?

Jak můžeme seniorům pomoci

Vzhledem ke všem výše popsaným opatřením, které domovy seniorů přijímají napříč celou Českou republikou, nemůžeme v tomto přechodném období zajišťovat pravidelné lekce jógy seniorům.

Pravděpodobně nejdůležitější, co teď můžeme udělat, je přát vše dobré sami sobě, své rodině a všem bytostem na této planetě.

Toto přání nechť se dostane i k seniorům, kteří jsou teď odsouzeni k velmi náročné sociální izolaci.

Pojďme svá přání spojit dohromady a buďme každý večer od 21h, každý sám za sebe chvíli v tichosti a všímejme si, co se uvnitř nás děje.

Věříme, že brzy seniorům budeme moci lekce jógy opět zajišťovat.

Děkujeme.

 

< všechny články