Už ve třech domovech důchodců cvičíme jógu

17.09.17

Po úspěšně rozjetém projektu jógy do dětských domovů jsme se s koncem léta zaměřili na další skupinu lidí, kteří jsou ve velké míře odkázáni na podporu a pomoc svého okolí, a to jsou senioři v domovech důchodců. 

Během září proběhly zatím lekce hned v několika zařízeních, konkrétně v domovech pro seniory ve Zruči nad Sázavou, Mariánských Lázních a Dobřichovicích. A zpětná vazba je úžasná – jak od lektorek, tak od pracovníků domovů, ale zejména od seniorů samotných.

Co je na józe úžasné, je její variabilita, skutečnost, že ji může praktikovat kdokoliv, ať už je jeho fyzický stav jakýkoliv. Samozřejmě, že senioři nebudou cvičit žádné náročné pozice. Lekce jim je vždy maximálně přizpůsobená. Dýchají, vnímají svoje tělo, praktikují prstovou jógu apod. Cvičení probíhá zejména v sedě na židli.

Jak cvičení pomáhá

Jak tato cvičení pomáhají? Svůj význam mají jak v rovině fyzické, tak psychické. Velmi jemným způsobem senioři protáhnou a uvolní svoje tělo a to pouze tak, jak je v možnostech každého z nich. Staří lidé už mají celou řadu zdravotních problémů a snaha odpojit se od těla, nevnímat ho, může být daleko větší, než u mladých a zdravých lidí. Snaží se tím zapomenout na bolest nebo již omezenou funkčnost svého těla. Tím ho ale nutí k tomu, aby se ještě více ozývalo právě skrze různé komplikace a bolest. Je to začarovaný kruh, ze kterého se těžko vystupuje. Cvičení jógy ale může být řešením, protože jóga nepracuje pouze s tělem, ale také s myslí. Nejen, že nás vrátí zpátky do těla, ale za pomoci různých technik a to zejména dechových, nám zklidňuje mysl a pomáhá nám zvládat i ty méně příjemné pocity ve svém těle.

Tím, že s tělem začnou staří lidé opět pracovat a dávat mu svoji láskyplnou pozornost a péči, mohou se zbavit některých zdravotních problémů. Samozřejmě, že už jejich tělo nebude fungovat jako v mládí, ale stárnutí se tak může stát mnohem veselejší. To, že se stáří rovná nemohoucnost, je postoj, který podporují zejména farmaceutické firmy, které potřebují slabé a nemocné. Pokud by senioři byli vitální, tyto firmy by přišly o svoji významnou cílovou skupinu.

Vedle samotného fyzického cvičení a celkového uvolnění je samozřejmě pro seniory také přínosem, že za nimi někdo pravidelně chodí a věnuje jim svoji pozornost. Je velmi důležité, aby se jim kromě pracovníků domovů věnovali také lidé „z venku“, protože přináší jinou energii a pomáhají tomu, aby se tito lidé necítili odříznuti od života mimo jejich domov.

Vidíte v cvičení jógy se seniory smysl? Podpořte nás. Jen díky tomu budeme schopni vyslat lektory a lektorky jógy do dalších domovů.

Podpořte seniory ve cvičení jógy

Podpořit nás můžete níže nebo přes tento odkaz: https://www.darujme.cz/projekt/1200073
Děkujeme.

 

 

< všechny články