Křesťanská meditace: být s bohem tady a teď

06.05.21

Meditace je pro husitského kněze a biskupa Juraje Jordána Dovalu cestou k nalezení plné jednoty s bohem. Meditovat lze v poušti, v hloubi lesa i na vysoké skále. Meditací ale může být každá činnost, každý okamžik, říká Juraj Dovala v nejnovějším rozhovoru v rámci projektu Sjednocení v tichu.  

 

Základem meditace podle něj musí být bdělé, vědomé vnímání, pak se může rozvíjet krása kontemplativního pohledu na svět, užívání si života, přijímání každého okamžiku jako jedičného, radostného splynutí s bohem. S bdělostí se pak spojuje laskavost, rozvíjí se láska a soucit. Neboli být s bohem tady a teď, říká Juraj Dovala v rozhovoru, který bude brzy zveřejněný na našem webu. 

Přenést ticho pouště do ruchu světa

Jaký je rozdíl mezi křesťanským pojetím meditace a kontemplace dříve a dnes? Proč dnes křesťanská mystika zažívá renesanci? Na to vše odpovídá Juraj Dovala a zmíní i hnutí Křesťanská meditace, které založil benediktinský mnich John Main. Tato meditace se snaží přiblížit k vnitřnímu tichu a boží přítomnosti opakovanáním mantry.

Každá modlitba se dá zvnitřnit a poté se z ní stane meditace. A z meditace zase udělám modlitbu, když ji zverbalizuji. Juraj Dovala uznává, že v negevské poušti v Izraeli nebo v odlehlosti lesa se medtuje lépe, ale ideálem je umět přenést prožitek posvátného okamžiku do každodenního žití. Přenést ticho pouště do ruchu světa.

rozhovor Juraj Jordán Dovala 2021 Marek Šálek 40

Rozhovory o meditaci budou pokračovat

Nový projekt našeho nadačního fondu Sjednocení v tichu přináší vhledy do podstaty různých přístupů k meditační praxi v hlavních mystických tradicích. Vedle husitské kaple se rozhovory odehrávají v buddhistické gompě, v taoistické přírodě a na dalších místech. Cílem projektu je zprostředkovat poznání, že podstata meditace je stejná ve všech těchto tradicích. Cesta k ní je však rozličná. Různé cesty pro různé lidi. Za všemi obrázky, vírou a přesvědčením je ticho, klid a absolutní přítomnost. Rozhovory budou zveřejňovány na tomto webu a na konci letošního roku je všechny vydáme v tištěném sborníku.

Natáčení rozhovoru s Jurajem Jordánem Dovalou

< všechny články