Jóga a všímavost pro seniory

Senioři jsou v naší společnosti často odsouváni na okraj dění. Ať už z důvodu generačního nepochopení nebo kvůli zdravotním problémům. Zajišťujeme pravidelné cvičení s kvalitním lektorem jógy a všímavosti.

joga seniori dobrichovice 2017 09 01

Mnohdy stačí vnímat více své vlastní tělo a ono začne být automaticky zdravější. Jógu lze cvičit i vleže na posteli. Pouhá myšlenka konkrétního pohybu aktivuje svalová vlákna patřičné oblasti a zajišťuje prokrvení svalů. Staří lidé nám mohou předat tolik cenných zkušeností. Pomozme jim udržet jejich vitalitu a schopnost sdílet radostné myšlenky. Jednoho dne, až opustí své tělo, budou mít na tváři úsměv, který značí, že to tu bylo fajn.

"Vážení,
chtěli bychom vyjádřit poděkování a vděk za pravidelné návštěvy paní Terezy, která se věnuje našim klientům v oblasti jógy. Na začátku jsme si dost dobře nedovedli představit, jak na tuto aktivitu budou naši senioři reagovat, ale nakonec jsme byli velmi potěšeni, protože právě tento druh činnosti vítali velmi pozitivně. Vzali si ji, takříkajíc, za svou, pojali ji dokonce tak trochu za své "záchranné lano" a utíkají k ní jako k jedné ze svých jistot. Takto jim pomáhá ve znovunalezenení správné práce s dechem a oběhovým systémem a napomáhá k udržení a podpoře koncentrace, i posílení oběhového či imunitního systému. Je nápomocna také při vylepšování psychické kondice." Tým aktivizace DS Centrin, Zruč n. Sázavou

Jak podporujeme

  1. Jednotlivým domovům pro seniory vyhledáváme lektora jógy z blízkého okolí.
  2. Lektor navštěvuje pravidelně 1x týdně domov pro seniory a cvičí se seniory jógu dle jejich možností.
  3. My lektorovi uhradíme jeho náklady. Senioři ani domov pro seniory nic neplatí, cvičení mají zdarma.

Každý lektor přináší jinou jógu. Základem zůstává, že se senioři během jógy soustředí na sebe, své dýchání, své tělo a své pocity, nikoli na výkon nebo okolí.

Máte tip na domov pro seniory, kde by senioři rádi cvičili jógu? Kontaktujte nás a my domluvíme vše potřebné.

Kde cvičíme

Pravidelně každý týden s námi cvičí skupinky seniorů různě po ČR. Momentálně  v těchto městech: Praha, Dobřichovice, Jílové u Prahy, Zruč nad Sázavou, Onšov, Brandýs n. Labem, Stará Boleslav, Jablonec nad Nisou, Benešov, Plzeň, České Budějovice, Mariánské lázně, Luhačovice, Zlín, Frýdek Místek, Ústí nad Orlicí a domlouváme další místa.

Cvičení probíhá buďto v domovech pro seniory, kam dochází lektorka jógy nebo podporujeme i cvičení v jógových centrech pro aktivní seniory, kteří na hodiny jógy dochází sami.

Reportáž Českého rozhlasu o cvičení jógy v Domově sv. Zity v Plzni.


Podpořte tento projekt

Aby jóga přinášela co největší užitek, je důležité pravidelné cvičení. Díky vaší opakované podpoře můžeme toto cvičení zajišťovat a podporovat stále více seniorů.
Projekt můžete podpořit libovolnou částkou na náš transparentní účet: 2500914385/2010 nebo jednoduše on-line platbou níže. Děkujeme.

 

"Nikdy není pozdě začít cvičit jógu! U jógy pro seniory se lektor více než kde jinde setká s nutností variovat pozice, improvizovat a přizpůsobovat se momentálnímu zdravotnímu stavu. Klouby už tolik neslouží, objevují se potíže s rovnováhou, obtížné zvedání se z lehu, malá síla v rukou a křehkost nejenom těla. Starší generace vítá jemnou jógu s laskavým humorem. Velmi vhodné je tzv.míčkování-práce s rehabilitačním míčkem, kdy uvolňujeme chodidla, ruce a dostupné svalové skupiny. Zařazování cviků ve dvojici je též nasnadě, protože mnoho seniorů má nedostatek doteku, který je sám o sobě léčivý. Vyučuji i jednoduchou automasáž buď již se zmíněným míčkem nebo bez něj. Zařazuji také mnoho cviků na propojování mozkových hemisfér, dechové a relaxační cvičení. Podstatnou část lekce trávíme na židlích v sedě, u mnoho cviků se zasmějeme, vnímáme co jde a také, co již nejde a dříve šlo. Přijímáme současný stav, který moudrému věku náleží a zároveň své tělo opečujeme, jak to jen jde. A s jógou to jde vždy lépe!" sdílí své zkušenosti lektorka jógy Irena Kubicová.

Sdílejte tento projekt odkazem: https://www.darujme.cz/projekt/1200073

další projekty