Jaký byl Festival Přítomnosti 2019

14.11.19

V sobotu 9. 11. 2019 pořádal Nadační fond pro rozvoj plného vědomí benefiční Festival Přítomnosti.

Na festival do karlínského Spektra dorazili příznivci přítomnosti a podporovatelé projektů Nadačního fondu pro rozvoj plného vědomí.
Během celého dne se nás sešlo celkem 108 krásných lidí

Festival se konal v režimu veřejné sbírky na podporu zajištění jógy seniorům a dětem v dětských domovech. Vstupné na festival bylo vybíráno formou daru předem přes portál darujme.cz nebo převodem na bankovní účet veřejné sbírky. Na místě akce bylo možné darovat také v hotovosti a potvrdit vložení daru do veřejné sbírky zápisem do sběrací listiny.

Celkem se díky Festivalu Přítomnosti nastřádalo 137 761 Kč. Vybraná částka pomůže zajistit pravidelné cvičení jógy na jeden rok ve dvou domovech seniorů a ve dvou dětských domovech.

Festival Pritomnosti2019AnnaSolcova web 121

Jak proběhl den

Hlavní program Festivalu Přítomnosti začal se Zdeňkem Weberem a Filipem Morávkem, kteří uvedli, proč se festival koná a proč existuje Nadační fond pro rozvoj plného vědomí. Následovalo hravé rozvíjení všímavosti ke svému tělu s Kasiou Korda, představení pravidelného cvičení se seniory s Terezou Viktorovou a nový pohled na vnímání prosperity s Šárkou Weberovou.
Dopolední blok zakončil Vlastislav Matoušek se svojí flétnou shakuhachi a skladbou k meditaci dechu.

Odpolední část festivalu zahájila Zorka Gajič Mitrovič a provedla účastníky paměťovými háčky a neurolingvistickým programováním. Dále Vendy Tichotová ukázala, jak cvičí jógu a zpívá s dětmi a se seniory. Následovalo vystoupení Ernestíny Velechovské, která se dotkla behěm svého tématu Člověk v zrcadle Života důležitých i mnohdy nepříjemných témat.

Festival Pritomnosti2019AnnaSolcova web 15

V závěru festivalu vystoupili Vlastislav Matoušek a Kateřina Vožická s písněmi na starojaponskou poezii. Program zakončila v pohybu Mirka Papajiková a ukázala, jak se lze skrz pohyb dostávat hlouběji k sobě.

Během hlavního programu probíhal ve vedlejším sále i program s dětmi.

Oběd a veškeré občerstvení během dne připravil Kryštof Pohl se svým týmem.

Reflexe účastníků

Slova Kamily Němečkové:

"O víkendu jsem se byla podívat na festivalu přítomnosti pořádaného Nadačním fondem pro rozvoj plného vědomí. Znělo to přesně v duchu přístupu Nového paradigmatu, který v sobě nese silnou holistickou složku, a tedy důraz na propojení těla, duše a ducha a program byl skutečně i tímto způsobem vystavěný. Slovo přednášejících bylo prostřídané prací s tělem, meditací, ponorem do poslechu třeba japonské flétny a řízenými formami vědomého myšlení.
To, co bylo skvělé bylo zároveň představení aplikace spirituality do praxe, to jak nadace konkrétně přináší jógu do dětských domovů a k seniorům, praxi všímavosti do škol a do vězení. Spiritualitou se zabývám už dlouhé roky, ale představa, že do vězení přichází lektor a učí vězně, jak nalézt vnitřní sílu, jak pracovat s emocemi a třeba zvládnout vztek, byla ještě v minulém století, natož v minulém režimu nemyslitelná. Akcelerace rozvoje spirituality ve společnosti zejména v posledních deseti letech mě nepřestává překvapovat. A těšit.
Obecně se tyto nové přístupy a programy začínají objevovat stále častěji a v mnoha dalších oblastech. To, co vidím je, že se postupně z toho tvrdého a odosobněného přístupu, kterým jsme častovali jeden druhého, černou pedagogikou naše děti v rodinách, a který převládal v našich vzdělávacích a společenských institucích přesouváme do lidštějšího prostoru. Naše společnost, tedy určitá její část vedená kulturními kreativci se učí a učí se rychle. A lidštější prostor vytváří i podhoubí k lidštější politické reprezentaci napříč spektrem. K lidem, kteří nejsou odpojeni sami od sebe, kteří si uvědomují svoje zranění a scénáře z dětství a zpracovávají je. A tím se dostávají ke svým zatvrdlým bolestem, které nesměli cítit, a tak je mnohdy přikryli touhou po moci a nenasycenost základních potřeb hltavou hladovostí po majetku, úspěchu a kontrole druhých. Strop v sále karlínského Spektra jsem nečekala a ladně doplňoval vizuální stránku do plejády již zapojených smyslů."

Všem srdečně děkujeme a těšíme se na další ročník.

Za tým nadačního fondu

Marek Šálek

Fotogalerie - Festival přítomnosti 2019

< všechny články